reklama

Itinerár, ako z nás Slovenská vláda chcela urobiť bezdomovcov

Celá akcia sa začala prípravami so vznikom Slovenskej republiky. Už v čase vzniku novej republiky bolo predstavenstvu jasné, kto, kde, a ako bude chcieť mať postavené vily, kto, aké podniky chce vlastniť, alebo ešte lepšie povedané, ak sa im podarí v krátkom čase zlikvidovať daný podnik, a tak sa aspoň stanú vlastníkmi rozľahlých pozemkov, na ktorom bol štátny podnik, budovaný skutočne nadšenými zamestnancami po druhej svetovej vojne, a priznajme si, práca, to bolo to jediné hobby pre mnohých. Košický magnezit, štáty podnik v likvidácii kúpnou zmluvou previedol časť štátneho majetku na akciovú spoločnosť, ktorá kúpila nehnuteľnosti za jednu korunu. Kupujúcim bola akciová spoločnosť, ktorej akcionármi boli VÚB a. s. a VSŽ a. s. Uznesením vlády č. 620 zo septembra 1996 bol rozhodnutý ďalší vývoj domov, a bol vyrobený itinerár, ako nedodržať zákon č. 182/1993 Z. z. v prípade nájomníkov banského sídliska:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Likvidátor neodpredal všetky byty, nesplnil si povinnosť

1. V prípade skutočného chcenia konať v zmysle zákona nič nebránilo likvidátorovi Košického magnezitu š. p. v likvidácii odpredať byty v obytných domoch nájomníkom, ako boli odpredané tisíce bytov.

Namiesto toho sa navzájom zaväzujú v zmysle súhlasu Ministra pre správu a privatizáciu národného majetku SR za podmienok určených v zákone NR SR č. 182/1993 Z. z. odpredať byty v obytných domoch - dobre vedeli, že sa v tom už dôchodcovia nezorientujú, kto je vlastne vlastník, a kto má tú povinnosť zrealizovať odpredaj bytov v zmysle zákona . Dnes to už nevedia ani na príslušných Ministerstvách. V súčasnosti si zodpovednosť pohadzujú medzi sebou Ministerstvo hospodárstva a Ministerstvo financií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento itinerár rozpísali dopodrobna členovia vlády v septembri 1996. Do kúpnej zmluvy medzi Košickým magnezitom š. p. v likvidácii a kupujúcou akciovou spoločnosťou bola zakomponovaná ľavotočivá zákruta a to :

„Záložné právo Daňového úradu Košice I

bude po prevode majetku zrušené v zmysle záverov pracovnej porady na Ministerstve hospodárstva SR zo dňa 29. 10. 1996."

2. Záložné právo na nehnuteľnosti bolo od 23. 9. 1996 do 31. 10. 1996

Historický deň 31. 10. 1996 je pre osud obyvateľov veľmi význačný

V tento historický deň bolo spečatené, že nájomníci sa už nikdy ku kúpe domu nedostanú.

  • Kúpna zmluva je zo dňa 31. 10. 1996.

  • Záložné právo na nehnuteľnosti bolo zrušené Daňovým úradom Košice I dňa 31. 10. 1996, Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v ten istý deň 31. 10. 1996, a schopní to ľudia,

  • Vklad do Katastra nehnuteľností, v tom čase Okresný úrad Košice IV, odbor katastrálny, je tiež realizovaný 31. 10. 1996, vo štvrtok, snáď to bol stránkový deň.

Do kúpnej zmluvy šikulky zakomponovali podmienku, že ak Daňový úrad nezruší záložné právo, tak kupujúci odstupujú od zmluvy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Daňový úrad Košice I nájomníkom odkrojil záhrady okolo domu

tým, že v októbri zrušil záložné právo len na časť pozemku, na ktorom stál dom, a tak sa stalo, že zrazu jedna ucelená záhrada mala dvoch vlastníkov - tento itinerár bol zámerom, aby obyvatelia si nemohli odkúpiť ani prídomové záhrady. Pravdepodobne predpokladali, že sa nikto nikdy nedozvie, čo si vymysleli na človiečikov, ktorí mali tú smolu, že si celý život zušľachťovali záhradku okolo domu, až sa to „niekomu" tak zapáčilo, že to chcel vlastniť, a neštítil sa uskutočniť nekalé praktiky na nič netušiacich nájomníkoch, zväčša dôchodcoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Daňový úrad Košice I pri založení týchto nehnuteľností ani nepotreboval znalecký posudok a ocenenie podľa skutočnosti. Pri založení tu postačovali len čísla parciel na ktorých boli postavené domy, rovnako aj pre katastrálny odbor Okresného úradu Košice IV. A tak je evidentné, že domy od vzniku republiky sublimovali ako múka, domy nikdy nefigurovali ani v kúpnej zmluve, ani v katastri, a tak, kde sa vzal, tu sa vzal, domy vzal - čarodej.

Len v dodatkoch pri zmluvách sa navzájom štatutári uisťovali, že je povinnosť byty v domoch odpredať nájomníkom. Nemám predstavu na čo čakali a čo očakávali, nakoľko ani dnes obyvatelia nemajú žiadne oficiálne riešenie bytovej otázky od kompetentných.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Roky sa opakuje: povinnosť - áno na papieri, v skutočnosti - nikto nie je kompetentný byty odpredať.

Úrad vlády obyvateľom odporučil gestora na dodržanie zákona č. 182/1993 Z. z., tým je Ministerstvo financií.

Ministerstvo financií uznalo, že bol porušený zákon, ale odporučilo nájomníkom obrátiť sa na súd, alebo na Ministerstvo hospodárstva.

A o to tu ide, človiečikovia, nie len že svojpomocne riešili celý prípad, hľadali súvislosti, doklady, ktoré im boli utajované, ale teraz paradoxne majú si svoje práva uplatniť na tom istom súde, ktorý pred časom zrealizoval súčasný stav. Krajský súd v Košiciach súhlasil s odpredajom bytov firme Teleservis s. r. o. Bratislava, aj napriek niekoľko násobnej povinnosti odpredať byty v domoch nájomníkom.

Celé je to ako v americkom sci-fi, kde ľudia stratia identitu, a márne sa niečoho domáhajú. To isté sa deje s obyvateľmi v MČ Košice - Sever, na Zvolenskej ulici v Košiciach.

Ľudia tu žijú v neľudských podmienkach, kompetentné orgány štátnej správy sa k nim obracajú chrbtom, Úrad vlády a Ministerstvá vyhlasujú, že sú nekompetentné riešiť situáciu, a tak máme smolu, nie sme menšina, takto a podobne podvedených ľudí dnes je žiaľ väčšina, a tak sa na nás nevzťahujú ani „vymoženosti" jednotlivých organizácií, ktoré sa zaoberajú porušovaním základných ľudských práv.

Je to tak zaujímavý prípad, že je pre VIA IURIS nezaujímavý, pre Alianciu Fair - play - sú zaneprázdnení, iné organizácie, ktoré sa zaoberajú právnymi a humanitárnymi záležitosťami a pomocou pri riešení porušovaní práv sú bez možnosti riešenia, a tak statočne nájomníci svojpomocne obhajujú svoje práva ďalej.

Ak máte záujem aktívne sa zapojiť do odhaľovania ďalších súvislostí a máte chuť a možnosť podvedených nájomníkov podporiť, je to možné

http://splnsisvojsen.webnode.sk/o-nas/

Mať pitnú vodu a strechu nad hlavou

Klára Rychtarčíková

Klára Rychtarčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Občan verzus Vláda SRŽivotné krédo: Prežiť na Slovensku"To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo,..." Zoznam autorových rubrík:  Základné právaRok 2012Súkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu