Jedenásť domov, jedenásť rokov, ako v rozprávke

Autor: Klára Rychtarčíková | 27.12.2011 o 18:48 | Karma článku: 7,82 | Prečítané:  1492x

V čom vidím výnimočnosť ? Zákony platia, začínajú a končia presne pri hranici obydlia obyvateľov na Zvolenskej ulici v Košiciach. Pre tisícky a milióny ľudí prevod bytu do osobného vlastníctva možný, pre obyvateľov Zvolenskej ulice v Košiciach nemožný, ani po niekoľkoročnom úsilí uplatniť si právo vyplývajúce priamo zo zákona č. 182/1993 Z. z. pred súdom. Pre každého obyvateľa v EU je prívod pitnej vody do bytu samozrejmý, pre obyvateľov Zvolenskej ulice v Košiciach je to stále zázrak, uzáver vody, prívod pitnej vody je každodenne otváraný len na základe dobrej vôle majiteľa nehnuteľností a vodovodu v jednej osobe a to  v takom čase a v takom množstve, ako sa sám rozhodne.

 

Neopakovateľné utrpenie obyvateľov v súčasnosti v najlukratívnejšej časti Košíc.

A tu je ten najhlavnejší problém obyvateľov na Zvolenskej ulici v Košiciach. Pred päťdesiatimi rokmi sa ocitlo jedenásť mladých rodín na mieste bez civilizácie. Dôvod bol jednoduchý - práca, a zas práca, na zabezpečenie nepretržitej prevádzky štátneho podniku a súčasne zabezpečenie živobytia pre svoje malé deti.

Po revolúcii išiel štátny podnik do likvidácie, za jednu korunu bol odpredaný akciovej spoločnosti s podmienkou danou ministrom privatizácie, že byty v domoch musia byť odpredané dlhoročným nájomníkom, bývalým zamestnancom štátneho podniku. Ale kto by sa už len s takouto požiadavkou zaoberal, a odborníci na pozemkové právo už vôbec nie.

A tak sa jedenásť rodín ocitlo v nezávidenia hodných situáciách.

Investícia jednej slovenskej koruny pre nového majiteľa bola zanedbateľná, a tak vyvíjali svoje aktivity a podnikateľské zámery ďalej.

Dokonca zašlo to tak ďaleko, že zamestnanci štátnej správy tvrdia, že v danej lokalite žiaden vodovod ani nebol, nakoľko tam nikdy nebola realizovaná kolaudácia vodovodu, žiadne dokumenty o vodovode nemajú, a tak nemusia pre majiteľa ani platiť zákony a povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch. A to, že v znaleckom posudku vyhotovenom za účelom predaja domov je uvedené, že ide o domy napojené na verejné rozvody, to už tiež nie je dnes rozhodujúce.

Novodobým zbohatlíkom sa videlo málo získať tisícky hektárov pozemkov za veľmi výnimočnú cenu, a tak, nakoľko s jedlom rastie chuť, okamžite zistili ďalšie možnosti rozšírenia svojho pôsobenia a došli k záveru, že tu na okraji civilizácie žijú ľudia v skromných podmienkach, s prácou nalomeným zdravím, s vyšším vekom, bez právneho vzdelania, a tak nebude problém odborníkom na pozemkové právo obalamutiť takýchto jednoduchých pracujúcich ľudí a získať ich krásne záhrady, ktoré si s potešením zušľachťovali päťdesiat rokov, a časom ich premeniť na stavebné pozemky, a výhodne ich predávať.

A akcia sa začala.

Prvé kroky viedli na Katastrálny úrad, kde nebol problém prepísať odborníkom na pozemkové právo prídomové záhrady na niekoho, kto im do toho veľa rozprávať nebude. Celé to má jeden háčik. Nikto z obyvateľov na Zvolenskej ulici v Košiciach nevedel o zmene majiteľa prídomových záhrad. Roky šli, až Rozhodnutia vydané pred mnohými rokmi už sú nenapadnuteľné. A tu je tá istota odborníkov na pozemkové právo. Ak stihnete prísť včas na to, že sa urobila akási zmena o Vás bez Vás, tak sa nič nedeje, nakoľko pracovníčka sa „len" pomýlila. Ak prejde určitý čas, zase je všetko v poriadku, vydané Rozhodnutie je už právoplatné a nenapadnuteľné. Samozrejme vo verejnom záujme to musí zostať tak, ako si to naplánovali a zrealizovali odborníci na  pozemkové právo.

Cenzúra u nás neexistuje

Márne budete hľadať v archíve päť relácií o obmedzovaní prívodu pitnej vody majiteľom pre obyvateľov žijúcich na Zvolenskej ulici v Košiciach odvysielaných na TA3 v Hlavných správach v priebehu jedného roka.

Obyvatelia na Zvolenskej ulici v Košiciach žijú v neľudských a nedôstojných podmienkach. Potrebujú pomoc. Na kohokoľvek z kompetentných sa obrátili, všetci hája záujmy vlastníkov, čiže vlastné. Ako nájomcovia, ktorým bolo znemožnené uplatniť si právo vyplývajúce zo zákona č. 182/1993 Z. z. a nadobudnúť byt do osobného vlastníctva, v skutočnosti nemajú absolútne žiadne práva, dnes už ani právo na obyčajnú pitnú vodu, tak hlboko sme klesli. Samozrejme zo zákona a z Ústavy sú im zaručované určité práva, prax je ale iná. A tu je priestor pre každého čitateľa, ktorý dočítal tento článok až sem, a nie sú mu udalosti okolo seba ľahostajné.

Ďakujeme za morálnu podporu a pomoc.

Obyvatelia Zvolenskej ulice v Košiciach.

 

Klára Rychtarčíková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?