Môžeme – ale to je asi tak všetko, čo môžeme

Autor: Klára Rychtarčíková | 29.12.2011 o 8:30 | (upravené 29.12.2011 o 9:00) Karma článku: 5,63 | Prečítané:  611x

Stavebný úrad Košice má pravdepodobne interné predpisy na vlastný výklad stavebného zákona. Dnes sú si už všetci tak istý svojou pozíciou, že vydávajú rozhodnutia, ktoré vôbec nespĺňajú parametre dokonca ani po odbornej stránke. A zahrnúť do toho ešte morálku a demokraciu, tak to je už len nehorázna drzosť  trpiteľa, občana Slovenskej republiky.

 

Možeme sa domáhať

Je síce pravdou, že Ústava SR v článku 46 nám zaručuje:  Každý sa môže domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde."

To je síce pekné, ale kde dnes vziať nezávislý a ešte k tomu nestranný súd. A ďalšia maličkosť, slovíčko  "môže".

Nám občanom musí stačiť, že môžeme.

A tu skončili všetky naše podnety, bez odpovedí, bez akéhokoľvek vysvetlenia, bez akejkoľvek právnej ochrany obyčajných ľudí.

 

My, môžeme sa domáhať - oni, môžu sa realizovať

 

Pred dvoma rokmi, prišli, pre nás úplne neznámi ľudia. Jednoducho zbúrali ploty, vypílili 50 ročné stromy, začali chodiť s projektmi výstavby. A my, obyčajní užívatelia týchto záhrad sme zostali v nemom úžase, že dnes, v slobodnej demokratickej spoločnosti, kde sú dokonca zaručované nám občanom aj určité práva v Ústave Slovenskej republiky, sme si nemohli nikde a nijak obhájiť svoje práva.

Postupne sme sa oboznamovali s problematikou, nakoľko  nikto z nás nepotreboval doposiaľ sa naťahovať po súdoch, nikto z nás nemal záujem druhého poškodiť, a celý život sme žili tak, že aj o posledné by sme sa rozdelili, tak sme aj dopadli. Nesmelo zneli naše prvé otázky na úradoch, že kto, a akým právom zasahuje do nami 50 rokov obhospodarovanej a zušľachťovanej záhrady.

A tu sme sa nestačili diviť.

Kompetentných zaujímala len jedna vec.

Kto je majiteľ.

A už sme boli odstavení. Majiteľ si môže na svojom pozemku robiť čo chce, znelo z úst zamestnancov štátnej správy, rovnako ako z úst príslušníkov policajného zboru.

Z uvedeného sme pochopili, v súčasnej republike má právo len majiteľ a to neobmedzené.

Nakoľko ja som o tom nebola presvedčená, bolo mi známe, že na určité aktivity je potrebné povolenie jednotlivých orgánov štátnej správy, tak postupne som sa začala zaujímať o súvislosti.

Zistila som, že všetky aktivity robili „noví majitelia"  bez povolenia, tak som začala dávať podnety na prešetrenie.

Spätne vidím a uvedomujem si, aká som bola naivná. Myslela som si, keď upozorním na nejaké nedostatky, tak v záujme kompetentných bude dať veci do poriadku. No to som sa musela dočkať množstva ďalších životných skúseností a ne - odpovedí, kým som pochopila, že takto to nefunguje.

Ako to funguje.

Ja, radový občan, na čokoľvek som upozornila, okamžite nabehla celá rota na zahladzovanie stôp, napr.:

Jeseň 2009

Na 50 rokov zušľachťovaných záhradách ťažké mechanizmy realizovali cestu. Jeden z prvých podnetov smeroval k stavebným úradom, či vôbec je tu stavba povolená. Vždy boli zaujímavé prvé reakcie zamestnancov. Udivení,  zhrození, a presvedčení, že to si predsa nik nemôže dovoliť. Tento údiv a presvedčenie, že si to nik nemôže dovoliť  trval len do nasledujúceho dňa, kedy sa začali tváriť, že ma nepoznajú. A tak, na mieste, kde na jeseň 2009 noví majitelia začali realizovať cestu bez povolenia špeciálneho stavebného úradu, okamžite po mojom upozornení na nepovolenú stavbu, realizátori stavby dali stĺpiky a oplotenie, a ako je vidieť aj v relácii Reportéri z 10. 10. 2011, dostali pokutu 55 eur, že vykonali oplotenie bez povolenia.

Realizovanú cestu už nikto nevidel, ani pri štátnom stavebnom dohľade v júni 2010, pre kompetentných bola neviditeľná, a už videli len oplotenie, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou sami  odporučili zrealizovať, aby mali aspoň akú takú aktivitu na papieri, a tak uznali porušenie Stavebného zákona realizáciu oplotenia s minimálnou pokutou.

Dva dni po mojom podaní žiadosti o štátny stavebný dohľad podľa stavebného zákona, podali stavebníci na Stavebný úrad Košice žiadosť o povolenie stavby prístupovej komunikácie.

Mesto Košice, pracovisko Košice - Staré Mesto, oznámilo v zmysle § 36 stavebného zákona začatie územného konania verejnou vyhláškou všetkým známym účastníkom konania, dotknutým orgánom a obci a nariadilo na prejednanie predloženej žiadosti ústne pojednávanie. Nakoľko začatie územného konania bolo dané verejnou vyhláškou, ako dlhoroční nájomcovia a účastníci konania na Okresnom súde Košice I  o určenie vlastníckeho práva k prídomovým záhradám sme sa dostavili na ústne pojednávanie, kde sme boli vykázaní z miestnosti s odôvodnením, že nie sme účastníkmi konania.

Žiadosť o vzatie za účastníkov konania nám zamestnankyňa odmietla prevziať, ešte pred začatím pojednávania a to bola tá posledná kvapka v demokratickej spoločnosti, ktorá ma posunula až na tieto stránky. Žiadosť o vzatie za účastníkov bola doručená v riadnom termíne, pred pojednávaním.

Naša sťažnosť, že nám bolo odmietnuté prevziať žiadosť o vzatie za účastníka konania bola elegantne vybavená súčasným primátorom Košíc, že je to tvrdenie proti tvrdeniu.

Naše orgány konajú expresne

Tri týždne po vykonanom štátnom stavebnom dohľade, že sa realizuje prístupová komunikácia bez povolenia Špeciálneho stavebného úradu bolo vydané rozhodnutie o umiestnení stavby

"Realizácia prístupovej komunikácie, inžinierskych sietí a zastavovací urbanizmus domov pre rekreáciu".

Takže keď si niekto myslí, že naše orgány nekonajú, tak sú na veľkom omyle. Konajú expresne a najmä vo verejnom záujme.

Veľa šťastia pri realizácii toho, čo všetko ešte môžeme.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?