Už viem, prečo vlastník nájomníkom uzatvára prívod pitnej vody

Autor: Klára Rychtarčíková | 27.6.2012 o 9:16 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  810x

Už viem, prečo vlastník domov  nájomníkom uzatvára prívod pitnej vody, už viem, prečo vlastník domov sa roky zatajuje, už viem, prečo vlastník nie je ochotný a schopný udržiavať domy v stave spôsobilom na riadne užívanie. „O povinnostiach týkajúcich sa vlastníctva nehnuteľnosti hovorí stavebný aj bytový zákon," vysvetľuje právnička Alena Kováčová. Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov definuje, že vlastník bytu je povinný udržiavať ho v stave spôsobilom na riadne užívanie - v súčasnosti sa nájomníci domáhajú týchto svojich práv a povinností vlastníka domov a vodovodu v jednej osobe v Dovolaní na Najvyššom súde SR.

 

Povinnosti vlastníka domu

Povinnosti vlastníka domu zase určuje stavebný zákon. „Vlastník stavby je v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických závad, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť," cituje zákon právnička Alena Kováčová.

Tak toto si pre nájomníkov, ktorí boli podvedení štátnymi zamestnancami vymysleli

Zákon hovorí aj to, že ak vlastník stavbu riadne neudržiava, stavebný úrad môže vo verejnom záujme nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu.

Štátny stavebný príspevok

Stavebný úrad môže rozhodnúť, že časť skutočných nákladov na odstránenie stavby uhradí vlastník podľa miery svojej zodpovednosti za stav stavby a zvyšná časť sa uhradí z prostriedkov na štátny stavebný príspevok.

Kam až siaha arogancia a nenásytnosť „kapitálovej vrstvy", a do kedy?

Od roku 2001 vlastník, firma Teleservis s. r. o. Bratislava, si neplní povinnosti prenajímateľa vyplývajúce zo zákona, ale načo, však stačí počkať a má postarané, ako jednoducho a ľahko sa dostane k pozemkom, a ešte ho to nebude ani nič stáť, predsa miera zodpovednosti za stav budovy pre vlastníka ja nulová, o to sa už postaral JUDr. Jozef Vaško v rámci zmluvy pri prevod nehnuteľností, aby oboznámil vlastníka so stavom domov.

Štátny dohľad dozerá aj na užívanie stavieb

Ochranu verejných záujmov, ako aj práv právnických a fyzických osôb, ktoré vyplývajú z uskutočňovania stavby alebo jej zmeny, z vlastností stavby pri jej užívaní, z odstránenia stavby zabezpečuje, ako vyplýva zo stavebného zákona štátny stavebný dohľad. Vykonáva ho Slovenská stavebná inšpekcia, stavebný úrad a iné orgány štátnej správy oprávnené osobitnými predpismi dozerať na uskutočňovanie, užívanie a odstraňovanie stavieb.

Zdroj:

http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/26930-s-vlastnictvom-nehnutelnosti-sa-spajaju-aj-povinnosti/

Neexistujúce domy, podľa záznamov z katastra nehnuteľností

Pri kúpe a predaji bytu, domu alebo inej nehnuteľnosti sa uzatvára zmluva o prevode vlastníctva nehnuteľnosti (kúpna zmluva).

Bez zmluvy o prevode vlastníctva nehnuteľnosti sa nemôže previesť vlastnícke právo a urobiť tak vklad vlastníckeho práva v katastri nehnuteľností," upozorňuje právnička Alena Kováčová.

Zdroj:

http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/26161-zmluva-o-prevode-vlastnictva-nehnutelnosti/

Ale presne to sa stalo s jedenástimi rodinami  a domami

Domy,

v ktorých nájomníci bývajú viac ako 50 rokov, v šesťdesiatych rokoch riadne skolaudované, s riadne prideleným popisným číslom, ktoré nájomníci majú vo svojich dokladoch,

nikdy neboli súčasťou kúpnej zmluvy zo štátneho podniku Košický magnezit š. p. Košice na firmu Komag a. s. Košice, ktorej akcionármi boli VÚB a. s., VSŽ a. s.  a Ferrimex, s. r. o. Košice,

neboli zapísané do katastra  nehnuteľností pri prevode štátneho podniku na firmu Komag a. s. Košice, nakoľko zmluvou bol prevedený majetok, ktorý slúži k podnikaniu, čo samozrejme byty spolu nájomníkmi nemohli byť.

Zmluvou boli prevedené pozemky, ale nie stavby, domy

pravdepodobne preto nevedia na Katastrálnom úrade v Košiciach kvalifikovane podať informáciu, ako boli domy evidované,

pravdepodobne preto nájomníci sa roky nevedia dovolať svojich práv.

Poďakovanie

Moje poďakovanie patrí autorom článkov za objasnenie súvislostí so Stavebným úradom  mesta Košice, pracovisko Košice - Staré mesto:

http://kosice.korzar.sme.sk/c/6433107/primator-kosic-chce-pre-blog-zalovat-aktivistu-kravcika.html

http://www.sme.sk/diskusie/2016039/1/Falsovanie-podpisov-primatora-mesta-Kosice.html

ako aj Zuzane Hlavačkovej a právničke Alene Kováčovej za veľmi kvalitné a prospešné informácie uverejnené v správny čas:

http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/26930-s-vlastnictvom-nehnutelnosti-sa-spajaju-aj-povinnosti/

a Elene Polekovej, za pátranie po identifikácii domov a napísanie článku, viac na:

http://kosice.korzar.sme.sk/c/6435052/o-banske-domy-na-kosickej-kalvarii-zvadzaju-boj.html

Ďakujem všetkým zúčastneným za objasňovanie a odhaľovanie súvislostí, hľadaní pravdy a spravodlivosti.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kultúrna vojna sa začala, konzervatívci sa pridali k fašistom

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

TECH

Ako vyzerá reálne zloženie prírody? Krava, ďalšia krava a ešte jedna krava

Od vzniku ľudstva zmizlo 83 percent z cicavcov.


Už ste čítali?