Komu slúži Raši? alebo Rašiho realitka zvaná Košice?

Autor: Klára Rychtarčíková | 31.5.2017 o 7:08 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  2495x

Ako inak si vysvetliť hru so slovíčkami pri zmene územného plánu Košice a nerešpektovaní záväzných stanovísk Mestom Košice pri schvaľovaní územného plánu zóny Košice Rozália 12R?

Ako inak si vysvetliť schvaľovanie nového územného plánu Košice a zmeny územného plánu Košice za prítomnosti desiatok mestských a štátnych  policajtov?

 Mesto Košice informovalo verejnosť:

Počas mestského zastupiteľstva dohliadnu na bezpečnosť štátni aj mestskí policajti.

K tomuto nevyhnutnému kroku sa muselo pristúpiť z dôvodu identifikovaných rizík. Bezpečnostné opatrenia sú prijímané predovšetkým za účelom ochrany základných práv a slobôd, verejného poriadku, najmä však ochrany životov, zdravia a majetku.“

 „Na Magistráte mesta Košice budú z bezpečnostných dôvodov zrušené stránkové hodiny“, takto bola verejnosť informovaná v decembri 2016.

Čo to ale znamená?

 V koho záujme rokuje a schvaľuje mestské zastupiteľstvo Košice VZN – všeobecne záväzné nariadenia?

 V záujme občana to pravdepodobne nebude.

 Mestské zastupiteľstvo Košice sa bojí názorov občanov

 Na schvaľovanie VZN, v ktorých Mesto Košice nerešpektuje stanoviská orgánov štátnej správy a nerešpektuje dokonca ani stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, Mesto Košice si zabezpečilo ochranku z desiatok mestských a štátnych policajtov a uzatvorilo Magistrát mesta Košice počas celého dňa pre stránky a to v stránkový deň.

 Čo to ale pre obyvateľa Košíc znamená?

 Jednoducho to, že obyvateľ Košíc je opäť klamaný a podvádzaný a to priamo Magistrátom Mesta Košice.

Prečo si to myslím?

 Lebo na Slovensku platia zákony, ktoré je potrebné dodržiavať, a to aj orgánmi štátnej správy, aj Magistrátom mesta Košice.

 Aká je prax?

Posúďte sami:

 Návrh zmeny územného plánu z roku 2013:

 Ministerstvo životného prostredia nesúhlasí s výstavbou rodinných domov v dobývacom priestore bane „Košice“, v chránenom ložiskovom území, územie nevyužívať na obytné, prípadne rekreačné účely.

1. Stanovisko Ministerstva ŽP SR, Odbor štátnej geologickej správy, Bratislava:

Celé riešené územie je v dobývacom priestore magnezitovej bane “Košice”

má stredne radónové riziko  a podľa stanoviska Ministerstva ŽP SR, Odbor štátnej geologickej správy, Bratislava k zmenám a doplnkom 2013, ÚPN HSA Košice číslo 3249/2013 – 73 a 34914/2013 zo dňa 2. 7. 2013 a §15 ods. 1 a 3 zákona č. 44/1988 Zb. banského zákona Ministerstvo požaduje dodržať ust. §18 a §19 banského zákona a vzhľadom na súčasné, prípadne predpokladané využívanie ložísk územia v blízkosti dobývacích priestorov, chránených ložiskových území nevyužívať na obytné, prípadne rekreačné účely.

             2. Stanovisko Obvodného banského úradu v Košiciach

 Obvodný banský úrad v Košiciach vydal dňa 8. 2. 2013 vyjadrenie k využitiu parciel č. 1075, 1077, 1079, 1081, 1083, 1086, 1088, 1091, 1094, 1095, 1585 v k.ú. Košice Sever, Severné Mesto, pod číslom 394-395/2013, v ktorom nesúhlasil so zmenou územného plánu Košice v dobývacom priestore “Košice”, nevidí dôvod na zmenu charakteru zóny.

 3. Stanovisko organizácií zabezpečujúcich ochranu výhradného ložiska magnezitu v dobývacom priestore “Košice”

Meoptisu s. r. o. a Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra

Organizácia Meoptis s.r.o. Bratislava zabezpečujúca ochranu výhradného ložiska magnezitu bane “Košice” vydala nesúhlasné stanovisko dňa 13. 11. 2012 k možnosti zmeny územného plánu zahŕňajúcu parcely č. 1077, 1075, 1079, 1081, 1083, 1086, 1088, 1090, 1091, 1094, 1095, 1585 v k. ú. Severné Mesto s oddôvodnením, že predmetná lokalita sa nachádza vo vnútri hraníc dobývacieho ako aj chráneného pásma Bane Bankova z toho dôvodu nemôže byť použitá na nízkopodlažnú bytovú výstavbu.

 Magistrát mesta Košice po neschválení návrhu zmeny územného plánu z roku 2013 v dobývacom priestore bane „Košice“ na základe nesúhlasných stanovísk dotknutých orgánov štátnej správy sa ale svojho pôvodného zámeru nevzdáva, mení taktiku, a vstupuje do novej hry so zákonmi Slovenskej republiky, do hry so slovíčkami.

Pre danú lokalitu, priamo v dobývacom priestore bane „Košice“ podáva nový návrh  a to už nie pod hlavičkou Návrh zmeny územného plánu, ale pod hlavičkou Nový územný plán zóny Košice Rozália 12RD.

A tak pravdepodobne po upevnení si pozícii a pravdepodobne na základe situácií v spoločnosti v Slovenskej republike v roku 2016 Mesto Košice ako Obstarávateľ ÚPN-Z Košice - Rozália-12RD zaplatilo 950,- Eur firme Planning s.r.o. Prešov a 950,- Eur firme Archikon s.r.o Košice za vypracovanie územného plánu Košice ÚPN-Z Košice - Rozália-12RD

 Tu LEN pripomeniem, ako sme boli informovaní na prerokovaní našich neakceptovateľných pripomienok na Magistráte mesta Košice v októbri 2016, že predsa ÚPN-Z Košice - Rozália-12RD to je iné, ako to bolo v roku 2013, nakoľko teraz je to Nový územný plán zóny a vtedy to bola zmena územného plánu, no úplne jasné je to AJ čitateľovi dúfam a čitateľ vidí ten úžasný rozdiel – Ďakujem.

 Tu LEN pripomeniem, že ako baňa “Košice”, tak aj pozemky, ktorých sa to týka zostali na tom istom mieste, jedine čo sa zmenilo, bolo v názve pre zmenu územného plánu vypustené slovíčko zmena.

 Tu LEN pripomeniem, že dokonca aj stanoviská, a záväzné stanoviská  Ministerstva životného prostredia Bratislava a firmy Meoptis s. r. o., t. j. firmy, ktorá má ťažobné právo výhradného ložiska magnezitu, vydali opätovne nesúhlasné stanoviská k ÚPN - Z Košice Rozália 12RD v dobývacom priestore bane “Košice”.

 Tu LEN pripomeniem tú skutočnosť, že na základe spustenia ťažby magnezitu v novembri 2016 firma Meoptis má predĺžené ťažobné právo výhradného ložiska magnezitu v bani „Košice“.

 Tu len pripomeniem, že v ÚPNZ Košice Rozália 12RD je definované bývanie tiché a čisté. Je to skutočne tak? Ako v dobývacom priestore bane, na pozemkoch, ktoré priamo zo severu susedia s dopravou bane a technickou časťou bane môže ísť o tiché a čisté bývanie.

 Čo to ale pre občana SR znamená?

 Katastrofu vo forme realizovaných nezákonnosti páchaných priamo v priamom prenose a to zamestnancami štátnej správy a poslancami a to ešte z finančných prostriedkov daňových poplatníkov.

 Poslanci - pravdepodobne názov od slova poslanie - si budú dovoľovať viac a viac ale LEN do tej doby, kým im to 5 miliónov obyvateľov umožní.

 A preto je tu na mieste povedať a dosť a žiadať zrušenie VZN č. 175 ÚPN - Z Košice Rozália 12RD, ktoré bolo schválené, podľa mňa, v rozpore so zákonmi SR.

 Pán primátor mesta Košice môže verejne obhajovať svoje podnikateľské zámery v dobývacom priestore výhradného ložiska bane “Košice”, nakoľko z mestskej pokladnice bolo vyplatených 1.900,- Eur na vypracovanie ÚPN - Z Košice Rozália 12RD, čiže vypracovaný územný plán zóny a to pre jednu konkrétnu fyzickú osobu aj napriek tomu, že už boli vydané nesúhlasné stanoviská k zmene územného plánu v tejto lokalite a to presne na tých istých pozemkoch v roku 2013 s oddôvodnením, že riešené územie je vo vnútri hraníc dobývacieho priestoru bane “Košice” a stanovisko Ministerstva životného prostredia bolo “nevyužívať na obytné ani rekreačné účely”, čo Magistrát mesta Košice nerešpektoval a napriek tomu míňal peniaze z mestskej pokladnice na vypracovanie nového územného plány zóny na tých istých pozemkoch ako v roku 2013 a to v tom istom čase, keď bola spustená ťažba magnezitu v bani “Košice”.

 Primátor mesta Košice sa vyjadril, že predsa nebude brániť developérovi v podnikateľskom zámere.

 No nie je to celkom tak, nakoľko

  • je tu 5 miliónov obyvateľov,  nie len jeden developér a jeden primátor
  • je tu Slovenská republika s platnými zákonmi
  • je tu Ústava Slovenskej republiky

Ako sú uplatňované v praxi, v každodennom živote?

 O tom to celé je.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo sa na verdikt v nástenkovom tendri čakalo desať rokov?

Prípad stále nie je na konci. Odvolanie exministrov bude riešiť Najvyšší súd, ktorý naťahuje aj kauzu tunelovania nebankovky, za ktorou je Jozef Majský.

KOMENTÁRE

Janušek je len Ficov figový list

Nemožno sa ubrániť pocitu, že ide o ukážkový prípad selektívnej spravodlivosti.


Už ste čítali?